02-04.10.2020 Szwajcaria KASZUBSKA

Szwajcaria KASZUBSKA

02-04.10.2020

 Położony na północy Polski region Kaszub to jeden z najpiękniejszych zakątków kraju. Oprócz walorów przyrodniczych – jezior, lasów i pagórków, z którymi najczęściej kojarzą się Kaszuby, region ten pochwalić się może bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W drodze nad Bałtyk trudno pominąć to wyjątkowe miejsce. I choć wybrzeże to również po części Kaszuby (tzw. Norda), to położone w centralnej części województwa pomorskiego Serce Kaszub zdecydowanie ma czym zachwycić.

 

UWAGA! ZMIANA PROGRAMU.

PROGRAM:

Dzień 1:

-5:00 wyjazd z Turku

– przyjazd grupy do Będomina, Zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego – muzeum mieści się w zabytkowym dworku, w którym urodził się twórca „Mazurka Dąbrowskiego” – gen. Józef Wybicki. Nowoczesna ekspozycja muzealna przystosowana jest zarówno do starszych, jak i młodszych odbiorców. Następnie Kościerzyna: Miejsce uważane za jedną ze stolic Kaszub. Kościerzyna to jedyne miasto w Europie, które w jednej parafii posiada dwa sanktuaria maryjne ukoronowane przez papieża Jana Pawła II: Matki Boskiej Kościerskiej – Królowej Rodzin oraz Matki Boskiej Bolesnej. Przejazd przez miasto autokarem.

-przyjazd do Wdzydz Kiszewskich, wsi malowniczo położonej w okolicy 5 jezior połączonych w jedno, tworzące razem „Kaszubskie Morze”.
Zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego. To najstarsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na całych Kaszubach. Zajmuje obszar 22 ha, jest położone na brzegu jeziora Gołuń. Stoją tu chałupy i dwory, ale nie tylko – również szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – w sumie to jest ponad 50 zabytkowych obiektów z Kaszub i Kociewia, z okresu od XVII do XX wieku. Wnętrza tych budynków są odtworzone według realiów epok, z których pochodzą.Muzeum jest przepięknie położone. Spacerując po wsi, która wygląda, jakby żywcem została wyjęta z XIX wieku, doświadczymy wrażenia przeniesienia się w czasie….
Następnie dla chętnych wejście na wieżę widokową z widokiem na wszystkie ramiona Jeziorza Wdzydzkiego – dodatkowo płatne indywidualnie 5zł/os. 

-rejs  statkiem Stolëm II dookoła drugiej największej wyspy śródlądowej w Polsce

-ok. godz. 18:00 zakwaterowanie, obiadokolacja

 

Dzień 2:

-8:00 śniadanie

-Spotkanie z przewodnikiem, rozpoczynamy zwiedzanie Szwajcarii Kaszubskiej, czyli Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Droga Kaszubska – przejazd widokową drogą wijącą się wokół kompleksu jezior raduńsko-ostrzyckich.Trasa obejmować będzie najważniejsze i najpiękniejsze punkty tego regionu:
Żukowo – W Żukowie niewątpliwą atrakcją jest Zespół Poklasztorny Sióstr Norbertanek. Stanowi on najstarszy zabytek architektury sakralnej na Kaszubach. Siostry Norbertanki słynęły z pięknego haftu o specyficznej i niepowtarzalnej ornamentyce. Żukowo uznano więc za kolebkę haftu kaszubskiego. W miarę możliwości zwiedzanie Zespołu Poklasztornego.
Chmielno: urokliwa wioska, położona między Jeziorem Białe, Jeziorem Kłodno i Jeziorem Rekowo. Piękne widoki stwarzają idealne miejsce do relaksu i wypoczynku. Wstęp do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej – jedyny na Kaszubach warsztat produkujący tradycyjnie zdobioną ceramikę.
Kartuzy – to kolejne miasto, które często uważane jest za stolicę Kaszub. Położone nad jeziorem miasto zalicza się do najpiękniejszych w Szwajcarii Kaszubskiej. Spacerując po mieście z przewodnikiem poznamy historię Kartuz, gdzie na szczególną uwagę zasługuje Kolegiata i Zespół Poklasztorny Kartuzów
Wieżyca – najwyższe wzniesienie w Polsce poza wyżynami i górami (329,6 m n.p.m.)

-obiadokolacja, nocleg

 

Dzień 3:

-8:00 śniadanie

-9:00 wykwaterowanie, przejazd do Szymbarku

– zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – jest to miejsce położone w centrum Kaszub, tuż obok najwyższego wzniesienia w tym regionie – Wieżycy. W Szymbarku zobaczymy m.in. Najdłuższą Deskę na świecie – symbol ciężkiej pracy Kaszubów, przećwiczymy Kaszubski Alfabet, ale także zobaczymy Dom Sybiraka z łagrem oraz Bunkier Gryfa Pomorskiego, gdzie przeżyjemy „prawdziwy” nalot, dzięki doskonałym efektom akustycznym. Następnie czeka nas lekcja tabaczenia (nieodłączny element tradycji kaszubskich) z prawdziwym Kaszubem, który opowie również o innych tradycjach kaszubskich i przybliży charakter mieszkańców Pomorza.

– wyjazd w drogę powrotną

-godz. 21:00 powrót do miejsca zbiórki

 

 Cena: 649zł/os

Cena zawiera:

  • Przejazd komfortowym autokarem wyposażonym w klimatyzację,
  • Zakwaterowanie: 2 noclegi w pokojach 2 osobowych z łazienką
  • Wyżywienie: 2xśniadanie, 2xobiadokolacja
  • Usługę przewodnika
  • Opiekę pilota
  • Wstępy do zwiedzanych obiektów (Kaszubski Park Etnograficzny, Muzeum Hymnu Narodowego, CEPR, Muzeum Ceramiki, kolegiata w Kartuzach)Cena nie zawiera:
  • Rejsu statkiem we Wdzydzach Kiszewskich 20zł/os

 

Uwaga! Program jest ramowy. Kolejność, godziny i trasa zwiedzania mogą ulec zmianie w wyniku warunków pogodowych, drogowych, dostępności zwiedzanych obiektów.

 

Zarezerwuj już dziś

ostatnio dodane